برای لغو محتوا کلید اینتر را فشار دهید

تلگرام و چالش حفظ حریم خصوصی کاربران؛ سیاست جدید واتساپ و مهاجرت دیجیتالی کاربران به پیام‌رسان‌های دیگر

اگرچه پیام‌رسان واتساپ ممکن است طرح خود برای تغییر سیاست حفظ حریم خصوصی این پیام‌رسان را متوقف کرده باشد اما این وقفه باعث شده تا دیگر پیام‌رسان‌ها از موقعیت گیج‌کننده‌ای که واتساپ برای آنها ایجاد کرده است به نفع خود استفاده کنند!

سیگنال و تلگرام دو پیام‌رسانی هستند که از این موقعیت نهایت بهره‌برداری را کرده‌اند اگرچه همه نرم‌افزارهای پیام‌رسان در زمینه استفاده از موقعیت فعلی برای افزایش تعداد کاربران خود وضعیت برابری با این دو نرم‌افزار ندارند.

مطابق اظهارات پاول دوروف، بنیانگذار تلگرام این برنامه از لحظه اعلام سیاست حریم خصوصی جدید واتساپ، تنها در مدت زمان ۷۲ ساعت تلگرام توانسته است ۲۵ میلیون کاربر جدید را به تعداد کاربران خود بیافزاید و این امر موجب شده است تا برای اولین بار؛ تعداد کاربران این پیام‌رسان از مرز ۵۰۰ میلیون کاربر بگذرد.

سیاست حریم خصوصی جدید واتساپ و آغاز مهاجرت دیجیتالی کاربران

پاول دوروف در پیامی که برای بیش از ۲۰ هزار نفر در تلگرام ارسال کرده است، نوشت:” ما ممکن است شاهد بزرگترین مهاجرت دیجیتال در تاریخ بشر باشیم.” تلگرام که به عنوان یک برنامه حامی حفظ حریم خصوصی کاربران معرفی می‌شود در عین حال میزبان فعالان طرفدار دموکراسی در کشورها و معترضان و حتی گفته می‌شود میزبان تروریست‌ها و گروه‌های سوء‌استفاده کننده از مسائل جنسی نیز است.

باید منتظر ماند و دید آیا افراد برای همیشه از واتساپ دور خواهند ماند یا خیر؟ اما با این حال تفاوت اساسی بین تلگرام و واتساپ وجود دارد به ویژه در زمینه سطوح حفاظت از حریم خصوصی که به صورت پیش‌فرض برای پیام‌ها اعمال می‌شود.

مقایسه دو پیام‌رسان واتساپ و سیگنال با پیام‌رسان تلگرام

هر دو نرم‌افزار پیام‌رسان واتساپ و سیگنال؛ رمزگذاری سرتاسری end to end را بر روی پیام‌ها و تماس‌ها اعمال می‌کنند به عبارتی به صورت پیش‌فرض؛ تنها فرستنده و گیرنده می‌توانند محتوای پیام – در گفتگو یا چت دو طرفه و تماس‌ها – را ببینند در حالیکه تلگرام اینگونه نیست و رمزگذاری سرتاسری end to end در چند مکان به خصوصی انجام می‌شود نظیر گپ‌های مخفی به علاوه تماس‌های صوتی و تصویری و خارج از این مکان‌ها در حالت عادی و پیش‌فرض به عنوان نمونه داخل گروه‌های تلگرامی یا چت‌های دوطرفه عادی اثری از رمزنگاری سرتاسری وجود ندارد!

زمانی که واتساپ رمزگذاری پایان به پایان یا همان رمزنگاری سرتاسری را از سال ۲۰۱۶ برای بیش از یک میلیارد نفر فعال کرده است، استفاده از این فناوری برای محافظت از حریم خصوصی کاربران افزایش یافته و این نوع از رمزگذاریدر حال تبدیل شدن به یک استاندارد خدمات‌رسانی در حوزه پیام‌رسان‌هاست، اگر اخیراً از واتساپ به تلگرام کوچ کرده‌اید در این مقاله آنچه که شما بایستی در مورد رمزگذاری و حفاظت از حریم خصوصی خود بدانید آورده شده است.

رمزگذاری تلگرام چگونه است؟

تلگرام می‌گوید برای محتوای ارسالی در پیام‌رسان خود از دو نوع رمزگذاری استفاده می‌کند: رمزگذاری مبتنی بر cloud یا رمزگذاری ابری و رمزگذاری end to end یا رمزگذاری پایان به پایان. گروه‌ها، کانال‌ها و گفتگوهای دوطرفه از رمزگذاری ابری استفاده می‌کنند درحالی که فقط چت‌ها و گفتگوهای خصوصی مخفی در تلگرام از رمزگذاری end to end یا رمزگذاری سرتاسری استفاده می‌نمایند.

تنظیمات ابری تلگرام به این معنی است که شرکت قادر است پیام‌های شما را در نرم‌افزار دسکتاپ تلگرام و اپلیکیشن تلگرام درتلفن‌های هوشمند در زمان واقعی نشان داده و همگام‌سازی نماید. این البته به این معنی نیز است که پیام‌هایی که ارسال می‌کنید در سرورها ذخیره می‌شود و خود شرکت می‌‎گوید پیام‌های تلگرامی در چت‌های دوطرفه ابری از نظر تئوری قابل دسترسی هستند.

پیام‌های تلگرامی عادی که در بستر رمزگذاری ابری رد و بدل می‌شوند در چندین دیتاسنتر سرتاسر جهان ذخیره می‌شوند که توسط اشخاص حقوقی مختلفی در رژیم‌های حقوقی متفاوتی کنترل می‌شوند و اگرچه تلگرام مدعی است که هیچ داده‌ای از کاربران را به اشخاص ثالث از جمله دولت‌ها افشا نکرده است و درخواست‌های قانونی متعددی برای دسترسی به داده‌های کاربران نیاز است.

تلگرام می‌گوید که اطلاعات کاربران کشور انگلیس و مردمی که در بخش اقتصادی اروپا فعال هستند در سرورهای نیوزلند نگهداری می‌شود و در ادامه می‌گوید که مهندسین محلی تلگرام در این نواحی نمی‌توانند به داده‌‎های رمزگذاری شده در این سیستم‌های توزیع محتوای محلی؛ دسترسی داشته باشند.

آیا این برای کاربران تلگرام کافی است؟

اما به طور کلی، رمزگذاری ابری قادر نیست به اندازه رمزگذاری سرتاسری پایان به پایان از حریم خصوصی کاربران تلگرام محافظت کند. در فرآیند رمزگذاری انتها به انتها، مخفی‌سازی پیام‌ها و رمزگشایی آنها تنها بین دو طرف گفتگو یا دو طرف حاضر در چت خصوصی رخ می‌دهد؛ این نوع رمزگذاری؛ از نوع رمزگذاری مشتری – مشتری است در حالیکه رمزگذاری ابری از نوع رمزگذاری مشتری-سرور/سرور-مشتری است. تجزیه تحلیل‌های فنی این مورد را تایید می‌کند.

تلگرام همچنانکه پیشتر نیز ذکر شد رمزگذاری سرتاسری مشتری به مشتری را فقط به گفتگوی خصوصی و مخفی بین دو نفر یا همان Secret Chat محدود کرده است. اگر یک چت یا گفتگوی خصوصی مخفی را با یکی از مخاطبین خود شروع کرده‌اید پیام‌هایی که بین شما دو نفر در آن لحظه رد و بدل می‌شود فقط در تلفن‌های هوشمند شما قابل مشاهده بوده و در سرورهای ابری ذخیره نمی‌شوند.

پس چرا تلگرام به طور پیش‌فرض برای تمام بخش‌های پیام‌رسان خود از رمزگذاری end to end یا سرتاسری استفاده نمی‌کند؟

پاول دوروف در پاسخ به این سوال گفته است که پیام‌رسان تلگرام، همه ویژگی‌های موردنیاز کاربران را دارد، پیام‌رسان سیگنال تنها یک ویژگی تلگرام که همان چت مخفی یا گفتگوی خصوصی است را دارا می‌باشد اگر کاربران تنها به همین یک ویژگی تمایل دارند که از سیگنال استفاده کنند با اینکه تلگرام این ویژگی را در خود دارد با این حال نصب سیگنال برای آنها منطقی خواهد بود چرا که تلگرام نمی‌تواند سایر ویژگی‌های پیام‌رسان خود را با رمزگذاری سرتاسری فدای این نوع از رمزگذاری کند و هرگز گروه‌ها یا کانال‌ها را به این دلیل فلج کند به خاطر اینکه کاربری که نیاز دارد در بستر رمزگذاری سرتاسری یا پایان به پایان با مخاطب خود در تماس باشد و از حریم خصوصی خود دفاع کند می‌تواند از بخش گفتگوی خصوصی یا چت مخفی تلگرام استفاده کند. / انتهای پیام

اولین نفری باشید که دیدگاه‌تان را ثبت می‌کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در لحظه از رویدادها آگاه شوید.